اهمیت RNA در شکل دهی حیات - پرده بکارت

دیروز تعطیل بود . منم مطلبی ندادم ولی امروز دو تا مطلب دارم .

یکی در  مورد اهمیت RNA  در شکل دادن به حیات اولیه .  اهمیت این کشف در این موضوع است که توانست یکی از گره های  آغاز حیات را باز کند . آخرین بار برای مطالعه بر روی RNA در سال 2006 جایزه نوبل اعطا شده است . 

 تا پیش از دهه 1980 تصور می شد که تمام آنزیم ها از جنس پروتئین هستند. سپس، تام کچ و سیدنی آلتمنکشف کردند که برخی از مولکولهای RNA خاصیت آنزیمی دارند. پس از آن صدها RNAی مختلف با خاصیت آنزیمی کشف شد. پس از این کشف ها، فرانسیس کریکبیان کرد که RNA اولین مولکول زیستی بوده است. RNA، مولکولی شبیه به DNAو نوعی کد ژنتیکی است که تفاوت آن در داشتن یک اتم اکسیژن بیشتر از DNA است. همین اتم اکسیژن است که موجب می شود RNA بتواند طیف وسیعی از واکنش ها را به صورت آنزیمی تسریع کند. برخی مولکولهای RNA مثل IVS-19 واکنش ساخته شدن RNA ها را انجام میدهند. به عبارت دیگر، RNA می تواند RNA بسازد. با آغاز حیات مولکولی، مواد زیستی که از ماده بیجان بوجود آمده بودند، برای تولید RNA های جدید استفاده می شد. جهش ها باعث بوجود آمدن RNA های جدید می شد که با والد خود اندکی تفاوت داشتند. بزودی سوپ اولیه حیات بوجود آمد که مخلوطی از هزاران نوع RNAی مختلف بود. RNA می تواند اتصال اسیدهای آمینه به یکدیگر را کاتالیز [تسریع] کند. در نتیجه از جمله مولکولهایی که در این زمان تولید شد، پروتئین ها بودند. پروتئین ها خاصیت آنزیمی بسیار بیشتری دارند و طیف واکنش هایی که به وسیله آنها می تواند انجام شود بسیار بیشتر از RNA است.

 نکته دوم در مورد پرده بکارت است که این پرده نیز جزو ارگان هائی است که دیگر در انسان نیازی به آن نمی باشد ولی در جانوران زیاد دیگری با کاربرد های خاص وجود دارد .

در مورد hymen یا پرده بکارت ، باید بگویم : این پرده که در افراد مختلف با ضخامتها و شکلهای مختلفی مشاهده می شود،پرده بکارت یک چین غشایی نامنظم است که از اپیتلیوم شاخی تشکیل شده است درست در مدخل ورودی واژن قرار داردو در واقع به منزله درب ورودی واژن است و اولین بار با مقاربت، معاینه خشن، ضربه، جراحی دچار پارگی می شود.معمولا پرده بکارت دارای یک یا چند سوراخ کوچک است که برای خروج خونریزی قاعدگی تعبیه شده است و در صورتیکه پرده بکارت اصلا سوراخ نداشته باشد و بطور کامل واژن را بسته باشد، خون قاعدگی در پشت پرده تجمع می یابدو آشکار نمی شودو در رحم انباشته می شودو در اثر پس زده شدن به داخل حفره صفاقی می تواند سبب بیماری اندومتریوز و نازایی شود که این مورد بسیار نادر است.

 

/ 0 نظر / 88 بازدید